Częste oszustwa

Najczęstsze oszustwa w Internecie. Sprawdź, na co uważać w sieci.

Maile z nieznanych adresów, informacje o wygranej w konkursie, podszycia pod zaufane instytucje.  Z oszustwami w Internecie możemy się spotkać na każdym kroku. Istnieje kilka rodzajów oszustw internetowych, wszystkie jednak mają na celu wyłudzenie największej ilości prywatnych informacji. Jak rozpoznać oszustwa internetowe? Na jakie chwyty uważać? Opisujemy najczęstsze oszustwa w sieci i radzimy, jak na nie reagować.

Phishing

Phishing, czyli niebezpieczna próba wyłudzenia loginu i hasła do np. konta bankowego, poczty elektronicznej lub portalu społecznościowego. Atakujący np. publikowali posty zawierające informację o rzekomym porwaniu bądź uprowadzeniu dziecka wraz z adresem do strony internetowej, na której miało być dostępne nagranie z zajścia. Chcąc obejrzeć nagranie, użytkownik musiał potwierdzić ukończenie 18. roku życia, uwierzytelniając się poprzez konto na Facebooku. W ten sposób atakujący otrzymywali dostęp do profilu, który następnie wykorzystywali do kolejnych oszustw.

Popularnym celem oszustów, są banki czy aukcje internetowe. Przestępca przeważnie rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości, które udają oficjalną korespondencję z banku, serwisu aukcyjnego lub innych portali. Zazwyczaj zawierają one informację o rzekomym dezaktywowaniu konta i konieczności jego ponownego reaktywowania. W mailu znajduje się odnośnik do strony, na której można dokonać ponownej aktywacji konta. Pomimo że witryna z wyglądu przypomina stronę prawdziwą, w rzeczywistości jest to przygotowana przez przestępcę pułapka. Nieostrożni i nieświadomi użytkownicy ujawniają swoje dane uwierzytelniające (kody pin, identyfikatory i hasła). Bywa również, że przestępcy posługują się prostszymi metodami, które polegają na wysłaniu maila z prośbą, czasem wręcz żądaniem, podania danych służących do logowania na konto i jego autoryzacji. 

Innym sposobem działania cyberprzestępców, który ma doprowadzić do poznania poufnych danych, jest wykorzystywanie złośliwego oprogramowania, zwanego w zależności od swojej formy: robakami, koniami trojańskimi (trojanami) lub wirusami. Takiego „robaka” można ściągnąć korzystając z zainfekowanych witryn internetowych.

Kradzież tożsamości i wyłudzanie pieniędzy

Złodzieje tożsamości wykorzystują dane osobowe (np. numery PESEL, informacje o koncie bankowym i numery karty kredytowych), aby podszyć się pod inną osobę. 

Do tego typu przestępstw dochodzi często poprzez przesłanie do użytkowników ofert pracy. Oferty przychodzą na adresy mailowe. Ofiara wysyła swoje dane typu kopia dokumentów tożsamości, numer konta bankowego bądź numer telefonu. Fałszywe oferty pracy wykorzystywane są również do wyłudzania pieniędzy.

Zatem, jak  się chronić? Zwracaj uwagę na adres e-mail,  z którego wysyłana jest wiadomość. Sprawdź dokładnie nadawcę wiadomości, podawany adres siedziby, numer NIP oraz REGON. 

Fałszywe wiadomości – SMS, e-mail

Obecnie jedną z najpopularniejszych metod oszustów są fałszywe wiadomości wymagające potwierdzenia. Możesz spotkać się także z oszustwem, polegającym na wyłudzeniu pieniędzy od osób, które za skorzystanie z usług internetowych płacą poprzez wiadomość SMS. 

Oszuści mogą wykorzystywać strony internetowe lub portale ogłoszeniowe do reklamowania nieistniejących produktów, w celu wyłudzenia pieniędzy. Korespondencja od osób podających się za przedstawicieli banków czy instytucji kredytowych, mają na celu wyłudzenie danych osobowych lub hasła od ofiary. 

Możesz spotkać się także z fałszywie organizowanymi konkursami. Przestępcy podszywają się pod znane i zaufane instytucje. Jak to działa? Na początku należy wypełnieć formularz, który kwalifikuje udział w konkursie. Następnie ofiara może zostać przekierowana na stronę banku, w celu wyłudzenia danych osobowych oraz kodów autoryzacyjnych. W ten sposób oszuści są w stanie wykraść pieniądze z konta bankowego ,,uczestnika konkursu’’.

Wyłudzanie, to nielegalna próba kradzieży danych osobowych. Wszystkie wyżej opisane chwyty są pułapką dla internautów. Stale zachowuj ostrożność!

Złośliwe oprogramowania 

Rób zakupy tylko na legalnych stronach, nigdy nie podawaj szczegółów dotyczących Twojej karty kredytowej i nie wysyłaj nikomu pieniędzy na mocy podejrzanych ofert. Złośliwe oprogramowanie polega na zajęciu komputera wirusem, który przejmuje nad nim kontrolę całkowitą. Taki wirus może przechwytywać i modyfikować treści wyświetlane w przeglądarce, np. w taki sposób, aby nakłonić ofiarę do podania dodatkowych danych, a także wykraść wszystkie Twoje dane, chociażby poprzez hasła, jakie zostały zapisane na komputerze przy logowaniach na portale społecznościowe.  

Pomoc dla najbliższych

Ofiarą manipuluje się tak, aby sądziła, że wysyła pieniądze, w celu pomocy przyjacielowi lub bliskiemu członkowi rodziny w nagłej potrzebie. Oszust może próbować wyłudzić pieniądze poprzez wiadomości prywatne bądź telefony. Wykorzystuje się przy tym grę na emocjach, aby ofiara szybko wysłała pieniądze i nabrała się na kłamstwo. Zawsze upewniaj się, z kim rozmawiasz. 

Jak chronić się przed oszustwami w Internecie? Poznaj 6 głównych zasad. 

  1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego, które zapewni Ci skuteczną ochronę przed niepożądanymi działaniami oszustów.
  2. Nie otwieraj linków lub załączników z podejrzanych adresów mailowych. 
  3. Aby uniknąć kradzieży pieniędzy dokonuj płatności bankowych przez strony, które zapewniają bezpieczeństwo transmisji danych. 
  4. Podchodź z ostrożnością do wiadomości e-mail lub SMS, które wzywają Cię do zapłaty.
  5. Ignoruj linki i wiadomości, które trafiają do folderu SPAM.
  6. Nie przekazuj nikomu danych poufnych droga mailową bądź telefoniczną.

Pamiętaj, aby zawsze zachowywać zdrowy rozsądek i ostrożność we wszelkich działaniach, z jakimi się spotykasz w sieci. Oszuści przede wszystkim wykorzystują łatwowierność. Twoje bezpieczeństwo w Internecie jest zależne tylko i wyłącznie od Ciebie! 

Potrzebujesz pomocy?