Uważaj - oszuści wyłudzają dane pod pretekstem przekazania zapłaty!

24.06.2021

Drogi Kliencie, 

przestrzegamy przed kolejnym niebezpieczeństwem, jakie możesz napotkać w sieci. Na portalach aukcyjnych (np. OLX, Allegro Lokalnie) przestępcy wyłudzają dane z użyciem linków do fałszywych stron WWW. Przestępca komunikuje się ze sprzedawcą i wypytuje o szczegóły dotyczące przedmiotu sprzedaży – zazwyczaj robi to z użyciem komunikatora WhatsApp.

Po zadaniu kilku pytań wyraża zainteresowanie zakupem produktu i proponuje skorzystanie z płatności poprzez nową usługę. Następnie wysyła fałszywy link płatności do sprzedawcy, w którym ofiara ma podać swoje dane karty lub do logowania w banku. Po podaniu danych bankowych na owej stronie internetowej dochodzi do wyłudzenia danych oraz utraty środków z konta bankowego.
 
Pamiętaj, że:

  • Dane do konta bankowego i karty kredytowej powinny być zawsze chronione – nigdy nie podawaj ich osobom nieuprawnionym, gdyż może to się skończyć utratą pieniędzy, a nawet zaciągnięciem pożyczki na Twoje dane.
  • Oszuści zwykle tłumaczą tekst na język polski – sprawdź, czy pytania od potencjalnego kupca nie posiadają dziwnej składni, literówek oraz innych błędów.
  • Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku takiego oszustwa, niezwłocznie zgłoś zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na Policji oraz skontaktuj się ze swoim bankiem.

 
Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół Volkswagen Bank

Potrzebujesz pomocy?

Strefa kierowcy
PRZEJDŹ DO STRONY
Usługi bankowe
PRZEJDŹ DO STRONY